"Místní cenu Ď v Sadově 2024" získala “paní Alena Pávková“.
Předání této ceny Ď proběhlo v Galerii Vavrys na Staré Praze – 21. listopadu 2024.
Text nominace č. 7:
Olga Špuláková, občanka ČR, nominuje:
Alena Pávková, dobrá duše vůči živým tvorům - Alenka je úžasný člověk, kterému není lhostejný osud žádného živého tvora. Je zakladatelkou a ředitelkou prvního kastračního programu v ČR - Feliti kastruje. Pomoci kočičkám Alenka věnovala nespočet hodin svého času, energie, ale i financí již od roku 2016.
Na této akci byly vyhlášeny tyto místní ceny Ď:
„Místní cena Ď v Chodově 2024“
„Místní cena Ď v Kašperských Horách 2024“
„Místní cena Ď na Nepomucku 2024“
„Místní cena Ď v Plzni 2024“
„Místní cena Ď ve Vodňanech 2024“
„Místní cena Ď v Poděbradech 2024“
„Místní cena Ď v Praze 2024“
„Místní cena Ď v Sadově 2024“
„Místní cena Ď v Sokolově 2024“
Také zde byly vyhlášeny speciální krajské ceny Ď kategorie „Kouzlo domoviny“:
„Cena Ď 2024 – kouzlo domoviny v Karlovarském kraji“
„Cena Ď 2024 – kouzlo domoviny v Plzeňském kraji“
„Cena Ď 2024 – kouzlo domoviny v Jihočeském kraji“
„Cena Ď 2024 – kouzlo domoviny ve Středočeském kraji“
„Cena Ď 2024 – kouzlo domoviny v regionu hl. m. Prahy“
A samozřejmě byly vyhlášeny hlavní krajské ceny Ď:
„Cena Ď v Karlovarském kraji 2024“
„Cena Ď v Plzeňském kraji 2024“
„Cena Ď v Jihočeském kraji 2024“
„Cena Ď ve Středočeském kraji 2024“
„Cena Ď v regionu hl. m. Prahy 2024“
Mimořádně zde byly před předáním těchto cen Ď předány i tři „Externí ceny Ď…“ z celkových sedmnácti individuálně mimo akce ceny Ď udělovaných osobnostmi se zásluhami o existenci samotného projektu „cena Ď“:
„Externí cena Ď 2024 – tiskárny SVS, spol. s r.o. (hlavní partner ceny Ď – pan Martin Dohnal)“
„Externí cena Ď 2024 – Ing. Františka Lamberta“ (morální podporovatel od roku 2001)
„Externí cena Ď 2024 – Richarda Langera“ (autor a pořadatel ceny Ď 2001 – 2024)
Další osud všech nominací 24. ročníku ceny Ď:
Všechny nominace, jak oceněné městskou nebo krajskou cenou Ď nebo i nominace bez ocenění – mají rovnou šancí na získání „celostátní ceny Ď 2024“ na finálové ceremonii na Nové scéně Národního divadla v Praze 8. ledna 2024, neboť předkola jsou „pouhou šancí k ocenění navíc ještě před finálovou ceremonií v prostředí menší krajské nebo městské (místní) konkurence nominací“ s tím, že na předkolech je větší prostor o jednotlivých i neoceněných nominacích mluvit plus vzájemně nominované a další aktéry akce představit.
Na finálové ceremonii spočívá změna v tom, že nominace z celé ČR ze všech 14 krajů budou již roztříděné do jednotlivých kategorií (například „Děti“, nebo „Senioři“, či „Nadace, charita, zdraví“ atd..) a o jejich osudu rozhoduje celostátní Kolegium. Jedinou výhodu zde mají držitelé hlavních krajských cen Ď, neboť krom šance získat ve své kategorii celostátní cenu Ď, mohou získat také závěrečnou GRAND PRIX Ď 2024, poněvadž ze všech 14 krajských držitelů hlavních krajských cen Ď celostátní Kolegium vybere jednoho k tomuto ocenění.
Dodavatelé cen Ď:
V letech 2001 až 2007 skleněné ceny Ď velkoryse a nezištně dodávala sklárna Moser z Karlových Varů. Od roku 2008 podnes všechny městské, místní, krajské a celostátní ceny Ď dodává velkoryse a nezištně rukodělná
sklárna ARTCRISTAL BOHEMIA rodiny Machálkových z Velkého Oseku.
Hlavní závěrečnou cenu „GRAND PRIX Ď“ v podobě originál velkého obrazu s domalovaným logem ceny Ď do původního díla dodává každoročně od roku 2011 velkoryse a nezištně autor obrazu a loga Martin Jan Vavrys z Galerie Vavrys na Staré Praze.
„Nezištnost“ dodávání těchto cen spočívá v tom, že jejich výroba je časově i materiálně nákladná a jak sklárna, tak malíř, vše činí jako výraz obdivu a úcty vůči oceněným, jejichž počinů si váží. Osobně navštěvují akce ceny Ď a vzájemně si se všemi nominovanými, pokud je příležitost, povídají o životě,
jejich činnostech a tudíž inspirování ostatních, kteréžto hodnoty sklářská rodina i malíř ctí a upřímně nosí v srdci.
Atmosféra této akce popsaná úhlem pohledu pořadatele ceny Ď Richardem Langerem:
Oproti dávnějším ročníkům se v posledních letech, když se ledacos výrazně zdražilo a zdá se mi, že i se mnohým hůře vyčleňuje den dovolené na někdy cestu přes kus republiky, která sama o sobě také není zdarma -mám dojem, že aktéři ceny Ď spíše volí účast až na finálové ceremonii na úkor účasti na předkolech ceny Ď…
(letos byla tři: 1. předkolo 30.8.24 – v MO Severní Terasa v Ústí nad Labem za Ústecký kraj a Liberecký kraj; 2. předkolo 21.11.24 – v Galerii Vavrys na Staré Praze za Karlovarský kraj, Plzeňský kraj, Jihočeský kraj, Středočeský kraj a region hl. m. Prahy; 3. předkolo 25.11.24 – u rodiny potomků spisovatele Jaroslava Haška v restaurantu U České koruny v Lipnici nad Sázavou za kraj Vysočina, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Zlínský kraj a Jihomoravský kraj)
…tudíž jsem byl „v klidu“ s volbou prostoru pro druhé předkolo, jež jsem zakomponoval do komorního prostředí „Galerie Vavrys“ na Staré Praze, kde je standardně na 30 míst k sezení. Jenže, jak se blížil termín akce, byť už bylo po uzávěrce „potvrzování účasti“, připisoval jsem na seznam očekávaných vzácných hostů z řad nominovaných a nominujících stále více jmen, že to onoho rána 21. listopadu vypadalo, že se nás tam sejde, spíš tedy „nevejde“ sedmdesát. Aktuálně proto z galerie vynášeli židle, stoly, jen pár židlí zůstalo při jedné stěně pro ty, kteří jsou „moudří věkem“ nebo mají „zdravotní handicap“. Do toho nějaká chřipka během dne oznámená a tak se nás tam nakonec sešlo „jen 55“, ale i tak to upravený prostor zvládl „na pohodu“.
Atmosféru si snad všichni, podle jejich slov, užili opravdu upřímně, někteří až v neuvěřitelném překvapení, že něco takového nečekali – že si to ani nedovedli představit. Každého jsem osobně přivítal, koho šlo, jsem s druhými bez jakéhokoliv „tlaku“ přátelsky seznámil, každému jsem nechal plus mínus prostor pohovořit o jeho nominaci a špendlík, kdyby spad, upřímně s nádechem zázračné atmosféry, že i takovýto neformální neokázalý, lidský svět, může společenskou akci, která si pořád zachovává noblesu, může provázet. Byl jsem skutečně šťastným.
Určitě celé té náladě dopomohly i neočekávané chvíle u pianina, kdy dal k dobru ukázku ze své autorské hudby ze „Zdivočelé země“ pan Zdeněk Barták, který, ač je hvězda své branže, zde jako „příjemce ceny Ď partě tvůrců filmu Pěsti ve tmě (1983) za jeho nadčasovost a poselství zdravého vlastenectví“, jako vždy působil nenápadně, kamarádsky, se srdcem vůči všem – na dlani.
Byl to náramný večer, patřící do mého života a věřím, že i životů těch, kteří přišli a vložili „kus sebe“ do energie, která nádherně prostorem, bez příkras, frází, doslova sálala. Děkuji za takovéto bohatství, kterým jsem byl jako pořadatel obdarován a kterým jste se obdarovali i vy všichni navzájem.
Poznámka:
Na této akci, jako na nominačních listech a webu ceny Ď apod. vždy zazní, že účast je možná jen pro hosty akce, nominované, nominující, partnery akce atd. – kteří souhlasí s fotografováním, natáčením a následnými mediálními výstupy (trvale).
Všechna pozvání na akce ceny Ď jsou pro její aktéry a doprovod zdarma. Účast není povinná, ale je milá.
Pořadatel ceny Ď 2001 – 2024 Richard Langer si vyhrazuje právo změny programu, prostoru a pojetí všech akcí a souvisejících aktivit projektu cena Ď s tím, že takové případné kroky veřejně zdůvodní.
Richard Langer
autor a pořadatel ceny Ď 2001 – 2024
langer-cena-d@seznam.cz
https://www.facebook.com/profile.php?id=100057139492723
www.cena-d.cz