www.cena-d-uk.cz
 úvod   |   princip   |   kolegium   |   nominace   |   předání ceny   |   pozvánka do Ústeckého kraje   |   trocha vyprávění   |   partneři   |   kontakty


www.cena-d.cz


www.kr-ustecky.czwww.svs.eu
 

Ti, kteří nahlas děkují - díl III. - ZOO Ústí nad Labem


Když je někdo mladý a sympatický, má velké plus. Když ho navíc baví práce, jíž se rozhodl věnovat život, sympatie takového člověka se násobí. A když se ta práce odehrává v hezkém prostředí zoologické zahrady, to vše je pak plus pro její návštěvníky. Ono to ale asi v zoo jinak nejde, než brát práci jako koníčka, ba poslání. Své o tom ví Ing. Věra Vrabcová, tisková mluvčí ZOO Ústí nad Labem.

cena Ď

cena Ď

cena Ď

Do zoo vstoupím omylem horním vchodem, alespoň mám ale možnost pořídit snímek shora dolů, kam se hned přemístím, abych prošla hlavním vstupem a minula pamětní plastiku zakladatele, který dávno nežije, ale jeho dílo, mnohem rozšířené, žije dál. Současníci mají plány jak dál ne proto, aby tady jednou visely jejich pamětní desky, ale aby následující generace mohly vstoupit do světa přírody vprostřed velkého města.

cena Ď

cena Ď

Jaké je poslání Vaší činnosti?

Roku 1908 založil Heinrich Lumpe významný Ústecký velkoobchodník, mecenáš a průkopník ochrany přírody, první ptačí rezervaci ve střední Evropě, která sloužila veřejnosti jako naučný park. Na základech Lumpeparku vyrostla současná Zoologická zahrada Ústí nad Labem, v níž se dochovala řada památek na éru zakladatele areálu. Zoologická zahrada nenásilnou formou představuje svět přírody. Je to místo ochrany ohrožených druhů živočichů. Nabízí návštěvníkům místo odpočinku, zábavy, vzdělávání. Je exotická a současně za ta léta přirozenou součástí Ústí nad Labem. Našim poslání je tohle všechno zachovat a předat dál.

cena Ď

cena Ď

Co pro Vás znamená působení v ZOO?

Nastoupila jsem do ZOO v roce 1994 a práce mi změnila život od A po Z. Jako tisková mluvčí mám různorodou práci, propaguji zvířata, životní prostředí, výukové programy. To, co propaguji v ZOO, šetrný způsob života k přírodě – odpady čištění, chemikálie, jednorázové tašky, jsem přenesla i do svého životního stylu v rámci chodu své rodiny. Práce v ZOO je náročná na čas, ale obohatila mi život o poznání orientace péče a chovu zvířat.

cena Ď

cena Ď

Jak moc jsou důležití ti, co Vám pomáhají?

Vážíme si všech podporovatelů, nadšenců do naší ZOO. Nabízíme několik forem podpory, aby si každý, kdo chce pomoci, našel tu pomoc, která mu bude vyhovovat. Například při ZOO byl založen již v roce 1973 Zoologický klub, původně jako sdružení milovníků přírody. Od roku 2010 pracuje v těsné součinnosti s aktivitami Zoo Ústí nad Labem, zejména v oblasti dobrovolnické činnosti. Někteří členové pomáhají při realizaci různých akcích pro návštěvníky zoo, většinou jako dozor na stanovištích soutěží či u informačních stánků, vždy bez nároku na odměnu. Takovou rodinu Gottfriedových (rodiče a dcera Viktorka), kteří jsou milovníci zvířat tělem i duší, můžete v areálu zoo potkat za každého počasí nejméně jednou týdně. Vždy s úsměvem a fotoaparátem v ruce. Účastní se také akcí pro veřejnost a různých soutěží.

cena Ď

cena Ď

Od roku 1990 nabízíme program Adoptivní rodiče - krmení a adopce zvířat – kdy každý podporovatel si může vybrat zvíře, na které bude celoročně přispívat. Například paní Milada a Hana Laukovy (dcera a maminka) finančně podporují zoo formou adopce zvířat už nějakých dvanáct let. V současné době mají uzavřené dvě adopce na ponyho shettlandského a sovu pálenou.

cena Ď

Nově nabízíme program podpory Patron zvířete, může se jím stát každý, kdo chce prostřednictvím finančního daru podpořit konkrétní druh zvířete. Přispět může jakoukoli částkou na jakékoli zvíře, min. však 1.000 Kč. V tom se tento projekt liší od adopce zvířete, kde je minimální částka pevně stanovená. Také počet patronů na jedno zvíře je neomezený.

cena Ď

Včetně jednotlivců nás samozřejmě jako celek ZOO podporují subjekty jako Skupina ČEZ, RWE, město Ústí nad Labem, Ústecký kraj. Každý, kdo nám pomáhá, se podílí na něčem, co má smysl pro všechny.

Že si takových podporovatelů tady opravdu váží, moc dobře vím. Už patnáct let, přesně od druhého ročníku ceny Ď v roce 2002 paní Věra Vrabcová nominuje mecenáše a dobrodince na Ď a pravidelně se účastní krajského kola…

Které místo v Ústeckém kraji je Vám srdci nejbližší?

Ústecký kraj mi přijde jako nedoceněný. Většina z nás, si hned představí znečištěné ovzduší, kraj který je zničen těžbou uhlí a průmyslem. Dnes po rekultivacích dolů se objevují nová místa k odpočinku. Kraj skrývá mnoho přírodních památek. Do svých 15 let jsem jezdila na prázdniny k babičce a dědovi do Děčína, odkud jsme podnikali výlety na Pravčickou bránu, Edmundovu a Divokou soutěsku. Mám ráda kaňon řeky Labe - zkuste se někdy kolem řeky projet na kole nebo jen tak nechat spočinout oči na toku Labe! Je to nádhera…

Kdykoliv jedu do Ústí nad Labem, na dálnici uhnu na Lovosice, abych nepřišla právě o onu nádheru, kterou paní Vrabcová popisuje. Poklidná jízda podél Labe je dar pro běžný okamžik života, aby si člověk uvědomil, jak k němu umí být příroda milá, aby on sám, uměl zpětně obdarovat přírodu, třeba formou pomoci v ZOO Ústí nad Labem. A když už tam pojedete, navštivte podle tipu na výlet paní Věry Vrabcové romantickou Edmundovu soutěsku.

cena Ď

Sama jsem tam byla přesně před deseti lety – viz fotografie, tehdy se psal rok 2006 a naše dcera Markéta měla za sebou první moderování finálové ceremonie ceny Ď v Národním divadle. Asi není náhoda, že za odměnu, že to s tátou zvládli, dostala výlet sem. Jestli tam ještě dnes tento pan průvodce průvodcuje, nevím. Tehdy se nám jeho vyprávění líbilo a pokud už tam není, určitě o krásách povypráví stejně nadšeně někdo jiný, protože jinak to tam ani není možné…Foto a text: Jitka Langerová

www.zoousti.cz


  nahoru   |   domů

produkce: +420/774 419 696                                       pořadatel: +420/608 702 768                                       cena-d@centrum.cz                                       www.cena-d-uk.cz