home
 úvod   |   princip   |   kolegium   |   nominace   |   předání ceny   |   pozvánka do Ústeckého kraje   |   trocha vyprávění   |   partneři   |   kontakty


Pozvánka do Ústeckého kraje


„Mimořádná cena Ď Ústeckého kraje 2016“ je svým způsobem symbolickou pozvánkou do tohoto regionu naší republiky pro každého, kdo se nenechá nalákat jen na překrásnou přírodu a pamětihodnosti tohoto kraje, ale také na atmosféru dobré vůle, jež zde naprosto samozřejmě dobrodinci a mecenáši – nominovaní na cenu Ď – vytvářejí.

Vděk jim projevený ztvárňuje „Mimořádná cena Ď Ústeckého kraje 2016“, náležící pocitově všem nominovaným, ale udělená byla 24. 6. 2016 na Nové scéně Národního divadla jen jednomu z nich. Tento dobrodinec poté, co mimořádnou cenu převzal, přijal také roli toho, kdo společně s radní Ústeckého kraje paní Jitkou Sachetovou, pozval do svého Ústeckého kraje jiného mecenáše - dobrodince z některého z dalších 13 krajů ČR.

www.cena-d.cz

O ocenění Mimořádnou cenou Ď Ústeckého kraje 2016 a stejně tak o výběru jednoho nominovaného mecenáše (dobrodince) z jiného kraje, rozhodovalo Kolegium Mimořádné ceny Ď Ústeckého kraje. Do poslední chvíle nikdo v hledišti Nové scény Národního divadla netušil, koho se pozvání bude týkat…

cena Ď

…až zaznělo jméno paní Marie Paclíkové z Královéhradeckého kraje, jejíž nominace zaujala Kolegium ze všech překrásných a stejně důležitých nominací, soustředěných ve 13 krajích ČR, nejvíce.

Nominace zněla takto:

Domov sv. Josefa, Žireč nominuje:

Mgr. Marie Paclíková - Oblastní charita Červený Kostelec, středisko Domov sv. Josefa nominuje na Cenu Ď 2016 paní Mgr. Marušku Paclíkovou – za organizaci všech možných ročníků Tříkrálových sbírek v Jaroměři a okolí, jejichž výtěžky pomáhají tomuto jedinému zařízení v ČR pro nemocné roztroušenou sklerózou mozkomíšní.
A tak jsme díky příspěvkům z Tříkrálové sbírky mohli nakoupit pěknou řádku věcí. Např. zástěny na pokojích, odvětrání na vodoléčbě, rehabilitační zařízení včetně motomedu a vyšetřovacího lehátka, povlečení, koupací oleje. V roce 2012 byla Tříkrálová sbírka součástí příspěvku na nákup auta pro vozíčkáře, dva ročníky další byla TKS součástí sumy na pořízení nového výtahu, loni jsme mohli pořídit novou průmyslovou pračku do prádelny a výtěžek té letošní půjde na zařízení nové keramické dílny včetně pece.
M. P. je profesí učitelka, pracuje na pozici účetní sociálního podniku Pro-charitu-s.r.o. – dalšího střediska Oblastní charity Červený Kostelec, dříve Chráněných dílem u sv. Anny. Tříkrálovou sbírku začala organizovat ještě před otevřením tehdy 1. oddělení Domova sv. Josefa při svém vzniku v r. 2001. A od té doby stále…..Letos byl 16. ročník! Kdo se jako organizátor této největší dobrovolnické akce České katolické charity v ČR nezúčastnil, netuší, o jakou mravenčí práci náročnou na čas, ale i trpělivost při narušení soukromí celé rodiny se jedná. A to v předvánočním čase a s malými dětmi! Nebo v pracovním procesu účetní, kdy mají ke konci roku přímo „žně“. Kolikrát se seznam koledníků do realizace sbírky změní! Kolik lidí třeba onemocní….Nebo zavolá: „ Sežeň mi krále!“ Maruška se zde při organizování projevila jako výborný koordinátor. Musela k tomu nastudovat všechny ulice v Jaroměři, aby si králové navzájem „nelezli do zelí“ a poznat okolní vesničky a vybudovat si s lidmi v nich dobré vztahy. Se všemi je třeba být v kontaktu a operativně předávat důležité instrukce. K tomu je potřeba zajistit spousta rekvizit koledníkům pro „fasování“, azyl a občerstvení pro koledníky… Po koledě všechny informovat o obsahu kasičky a hlavně úúúplně všem poděkovat, aby měli do příštího ročníku zase chuť jít. Do letošní sbírky se jen pro představu zapojilo 59 trojic a to v součtu s vedoucími představuje téměř 240 lidí. Neuvěřitelné je také sledovat výtěžky a počet koledujících trojic a jejich vedoucích. Začínalo se s výtěžkem 20 tis. Kč a letos? Posunuta desetinná čárka + něco navíc. Přesně 245.798,- Kč!:-)
Marušce patří velký dík za její nasazení, a hlavně vytrvalost.
Za nominaci poděkovala slovy: "Pohladilo mě to po duši. Děkuji. „..a tekly mi slzy, když jsem nominaci četla.....“

Byla to tedy paní Marie Paclíková, která získala jako výraz vděku za své dobrodiní pozvání do Ústeckého kraje. Sama si vybrala ubytování a s rodinou se sem vydala na čtyři dny v srpnu 2016. Pořadatel tohoto projektu Richard Langer paní Paclíkové nejen uhradil částku 6.040,- Kč za pobyt její rodiny v Ústeckém kraji, přičemž poděkoval samotnému kraji za poskytnutí prostředků na tento pobyt, ale také paní Marii Paclíkovou osobně v Ústeckém kraji přivítal a sdělil jí, že je hostem tohoto kraje a popřál jí překrásnou dovolenou.

cena Ď

S rodinou Paclíkových se Richard setkal v Děčíně, kde využil prázdninového sluníčka a celou rodinu poprosil o společný snímek. Poté položil pár otázek:

Kam jste se už podívali?

Byli jsme na zámku Děčín…

cena Ď

…a v Růžové zahradě, kde nás přivítal páv. Za chvíli máme naplánovaný oběd u dětského hřiště. V Děčíně je krásně!

Kam se ještě podíváte?

Určitě zajdeme do ZOO Děčín. Chystáme se taky do Hřenska. Rádi bychom viděli Dobrý mlýn a Mariánskou skálu. Co nejde vynechat je Pravčická brána!

To je fakt. S rodinou jsem Pravčickou bránu kdysi také navštívil. Byla krásná. Dceři se líbila, ženě se líbila. A já byl rád, že tam měli moc fajn svíčkovou. Co tam mají dnes, nevím, tak to asi stejně jako vy, budu muset brzy opět prozkoumat. Když jsem tu byl naposledy, ještě jsme neměli digitální foťák a i tak se na ty fotky po letech stále dá koukat…

cena Ď

…je jedno čím člověk fotí. Důležité je, že je v Ústeckém kraji tolik krásných míst, že je co fotit :-)


Text a foto: cena Ď  nahoru   |   domů

produkce: +420/774 419 696                                       pořadatel: +420/608 702 768                                       cena-d@centrum.cz                                       www.cena-d-uk.cz