www.cena-d.cz
 úvod | magazín Ď | městská kola | krajská kola | celostátní kolo | nominace | kolegium | přehled oceněných | fotogalerie | statut | partneři | ohlasy | slovo pořadatele | kontakt

Realizovaná městská kola 2023:
   - cena Ď v Novém Boru
   - cena Ď v Ústí n/L
   - cena Ď v Blovicích
   - cena Ď v Plzni
   - cena Ď v Nepomuku
   - cena Ď v Blatné
   - cena Ď v Č. Budějovicích
   - cena Ď v Písku
   - cena Ď v Táboře
   - cena Ď v Březové
   - cena Ď v Chodově
   - cena Ď v Karlových Varech
   - cena Ď v Poděbradech
   - cena Ď v Praze
   - cena Ď v Hradci Králové
   - cena Ď v Radkově
   - cena Ď v Lanžhotu
   - cena Ď v Mikulčicích
   - cena Ď ve Dvoře Králové
   - cena Ď v Třebíči
   - cena Ď v Jemnici
   - cena Ď ve Žďáru nad Sázavou
   - cena Ď v Jihlavě
   - cena Ď v Pacově
Městská kola další ročníky
 

Místní   cena   Ď   v   Březové  2023


25. září 2023, Galerie Vavrys, Stará Praha

Druhé předávání krajských a místních cen Ď (ze tří takových akcí před konáním finálové ceremonie dne 16. října na Nové scéně Národního divadla v Praze) se uskutečnilo na Staré Praze v tradiční Galerii Vavrys (zde vzniklo ze štětce malíře Martina Vavryse kdysi logo ceny Ď) dne 25. září 2023 (krajské ceny v krajích: Plzeňský, Jihočeský, Karlovarský, Středočeský a Praha; místní ceny Ď v: Blovicích, v Nepomuku, Plzni, Českých Budějovicích, Blatné, Písku, Táboře, Chodově, Březové, Karlových Varech, Praze a Poděbradech).

Na základě nominace zakladatelů ochotnického dětského divadelního souboru „Lupínek“ v Březové u Sokolova „Místní cenu Ď v Březové 2023“ z rozhodnutí Kolegia získal pan Tomáš Večerka, někdejší dětský herec tohoto divadla, pozdější pomocník a současný principál. Pro pracovní vytížení však neměl možnost se do Prahy na tuto akci dostavit (proto ilustrativní fotografie).

Text nominace zněl:
Tomáš Večerka - Nominujeme současného vedoucího dětského ochotnického divadelního spolku LUPÍNEK v Březové u Sokolova pana Tomáše Večerku na cenu Ď za jeho nezastupitelný přínos pro tento spolek, poněvadž by asi již dnes bez něho neexistoval. Za touto nominací upřímně stojí zakladatelka spolku (1995) Olga Langerová, které nezastupitelně tehdy i později pomáhali Vojtěch Mühlerad a Eva Hetfleišová (všichni tehdejší učitelé ZŠ Březová) a přestože již Eva není mezi námi, jistě by s nominací souhlasila. Záměrem bylo vtáhnout děti v jejich volném času do smysluplné činnosti, přiblížit jim divadlo a nadšení z jeho tvoření, místo aby se nudily, či dokonce propadly nedobrým lákadlům jako někteří jejich vrstevníci. Olga napsala spoustu her, které režírovala. Vojtěch zase komponoval muziku. Eva byla ohromnou pomocnicí ve všem. Vše se dělo nezištně. Jedním z dětských herců byl take kluk Tomáš, kterému divadlo učarovalo. Když se v dospělosti dověděl, že Olga po circa 25 letech pro zdravotní handicap nemůže divadlo vest, pustil se s vervou do další práce s dětmi on. V prvních letech jeho snahy zjistil, že není jednoduché takový spolek udržet pohromadě, že není snadné po boku konkurence her na počítačích, v mobilech a dalších technologických vymožeností, ukázat dětem, že opravdové štěstí nespočívá jen v “konzumování”, ale v tvorbě a tím pádem v obyčejné radosti, že jsem JÁ udělal radost JINÉMU. Rovnýma nohama skočil do režírování, organizování, vymýšlení a dnes je vidět, že už se v téhle roli našel, že jeho schopnost nevzdat se a jít za vysněným cílem, pile, preciznost, spolehlivost – to vše, zafungovalo a díky tomu už brzy bude mít spole LUPÍNEK důvod slavit 30 let! Děkujeme Ti Tomáši!

Skleněné a pro svou krásu velmi chválené ceny Ď na tuto akci jako vždy nezištně dodala rukodělná sklárna Artcristal Bohemia z Velkého Oseku (druhý snímek).

Atmosféra byla podle slov na místě a také zpětných telefonických, mailových a dalších reakcí – upřímná, vřelá, atraktivní, přirozená, milá, úžasná (čtvrtá fotka – komorní prostředí galerie, kde oproti ceremonii v divadle je prostor na vzájemná popovídání a klidné, nikam nespěchající představení světů nominovaných).

Samozřejmě na této akci zaznělo poděkování Národnímu divadlu, kde se opět všichni setkáme na finálové ceremonii, poněvadž všechny nominace bez ohledu, jak dopadly na krajském a místním kole, mají novou šanci ve finále. Zaznělo tedy poděkování za 23 let trvající vzácnou spolupráci s Národním divadlem, stejně jako za 23 let trvající úžasnou nominační spolupráci se ZOO Praha, 15 let trvající spolupráci s výjimečným partnerem ceny Ď špičkovou tiskárnou SVS, spol. s r.o. a s dalšími partnery a příznivci jako jsou: LUBRICANT, AZS RECYKLACE, RABBIT Trhový Štěpánov, ARTCRISTAL BOHEMIA, MPM párty-stany, MIRIAM salon, CENTRUM LADA Pacov, Galerie Vavrys, Naďa Hynková, Jájina Raunerová, Jitka Langerová, Gymnázium Blovice, Česká ZOO, další…

Ještě, než se uskuteční finále „ceny Ď 2023“ na Nové scéně Národního divadla v Praze dne 16. října 2023, postupně se realizuje 14 krajských kol s předáním i řady místních cen. Všechny tyto krajské a místní ceny jsou „šancí navíc k ocenění před finálovou ceremonií, kde již bude větší konkurence nominací z celé ČR“ a navíc na těchto regionálních kolech je prostor k většímu klidnějšímu představení jednotlivých nominací, vzájemným setkáním a přátelským popovídáním v místě, do něhož tito nominovaní svými činnostmi patří.

Poděkování za fotografie patří paní Jaroslavě Raunerové.

Richard Langer
autor a pořadatel ceny Ď 2001 – 2023

cena Ď


cena Ď


cena Ď


cena Ď


cena Ď nahoru   |   domů
     produkce: +420/774 419 696                               pořadatel: +420/608 702 768                               cena-d@centrum.cz                               www.cena-d.cz